The Athlete Development Committee (ADC) is pleased to announce the following Squads for the 2020-2021 season. Please see list in alphabetical order.

High Performance Squad

Ethan Algra, Sovereign Lake Nordic Club
Danica Ariano, Sovereign Lake Nordic Club/Biathlon Alberta Training Centre
Sarah Beaudry, Caledonia Nordic Ski Club/Senior National Team
Cole Bender, Sovereign Lake Nordic Club
Natalie Benoit, Sovereign Lake Nordic Club/Alberta World Cup Academy
Larissa Black, Sea to Sky Nordics/Alberta World Cup Academy
Liam Connon, Caledonia Nordic Ski Club/Nordic Performance Development Centre
Emily Dickson, Omineca Ski Club/Senior National Team
Ryan Elden, Cariboo Ski Touring Club/Whistler Nordic Development Centre
Gillian Gowling, Sea to Sky Nordics/Alberta World Cup Academy
Keiran Marchand, Sea to Sky Nordics/Whistler Nordic Development Centre
Benita Peiffer, Sea to Sky Nordics/Alberta World Cup Academy
Thomas Schratz, Sovereign Lake Nordic Club
Andrei Secu, West Coast Nordic Club/Whistler Nordic Development Centre

Development Squad

Adrienne Bender, Omineca Ski Club
Sean Benson, Sea to Sky Nordics
Enzo Fershau, Telemark Nordic Club
Jasper Fleming, Sea to Sky Nordics
Kira Friesen, Sovereign Lake Nordic Club
Quinn Friesen, Caledonia Nordic Ski Club
Taylor Fulton, Sea to Sky Nordics
Daniel Gilfillan, Vancouver Island Biathlon
Moira Green, Caledonia Nordic Ski Club
Nicole Hamp, Omineca Ski Club
Alexander Hatloe, Sea to Sky Nordics
Sofie Hill, Sea to Sky Nordics
Gavin Johnston, Vancouver Island Biathlon Club
Robbie McKay, Vancouver Island Biathlon Club
Linnea Moutray, Nechako Nordics
Parker Munroe, Sovereign Lake Nordic Club
Tyler Ng, Sea to Sky Nordics
Sierra Pochay-McBain
Alex Rozek, Telemark Nordic Club
Trevor Schick, Sea to Sky Nordics
Kevin Shu, West Coast Nordic Club
Liam Simons, Caledonia Nordic Ski Club
Liam Sinclair, Caledonia Nordic Ski Club
Tate Solomonson, Sovereign Lake Nordic Club
William Tang, West Coast Nordic Club
Cody Vanwerkhoven, Nechako Nordics
Nicholas Veeken, Caledonia Nordic Ski Club

Talent Squad

Landon Aaslie, Cariboo Ski Touring Club
Luca Ariano, Sovereign Lake Nordic Club
Laura Balkwill, Cariboo Ski Touring Club
Graham Benson, Sea to Sky Nordics
Iona Cadell, Caledonia Nordic Ski Club
Molly Caldwell, Sovereign Lake Nordic Club
Ryan Clark, Sea to Sky Nordics
Lucas Clements, Sea to Sky Nordics
Josie Clifford, Sea to Sky Nordics
Artemis Douglas, Caledonia Nordic Ski Club
Jade Finch, West Coast Nordic Club
Sophie Firth, Sea to Sky Nordics
Lucas Gitt, Sea to Sky Nordics
Julia Hamp, Omineca Ski Club
Camille Hanry, Telemark Nordic Club
Bryon Harris-Irvine, Sea to Sky Nordics
Nicholas Kontanist, West Coast Nordic Club
Timur McNern, Telemark Nordic Club
Jojo Ng, Sea to Sky Nordics
Isabella Pighin, Sovereign Lake Nordic Club
Payton Sinclair, Caledonia Nordic Ski Club
Aliah Turner, Caledonia Nordic Ski Club
Samuel Ward, West Coast Nordic Club